Новини

Д А Й Д Ж Е С Т діяльності СПО, ФПУ, всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань 1-9 червня 2020 року

ФЕДЕРАЦІЯ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ

 1. ЗУПИНИМО АНТИПРОФСПІЛКОВИЙ ЗАКОНОПРОЕКТ – 2681.
 • Відбулася нарада керівництва ФПУ з керівниками Всеукраїнських профспілок, територіальних профоб’єднань у режимі відеоконференції в Zoom.

Під час наради учасники розглянули низку питань, серед яких антикризові заходи, реалізація яких спрямована на те, щоб пом’якшити  економічні та соціальні наслідки карантинних заходів для людей. З цього питання попередньо Голова СПО Григорій Осовий і голова СПО роботодавців Дмитро Олійник вже надіслали спільне Звернення до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.

У своєму виступі Голова ФПУ Григорій Осовий, зазначив, що питання щодо розгляду парламентом сумнозвісного антипрофспілкового законопроекту №2681 стоїть дуже гостро для всієї профспілкової спільноти, і або до профспілкових вимог дослухаються та відтермінують розгляд даного законопроекту і створять відповідну робочу групу щодо його доопрацювання в профільному парламентському комітеті, або правляча сила буде йти «напролом» і намагатися внести його до сесійної зали для голосування. Наше завдання, наголосив профлідер повернути його на доопрацювання, тому що, якщо він буде проголосований у першому читанні, то зміни і доповнення можна буде вносити до другого читання лише щодо проголосованих статей, а чи будуть вони потім проголосовані? Нам потрібна нова редакція цього законопроекту. Через звернення, заяви інші методи впливу ми повинні донести профспілкову позицію до кожного народного депутата України. Якщо належного реагування не буде, ми маємо задіяти всі законні способи протистояння.

Зараз  по всій країни зростає масове невдоволення членів профспілок щодо антипрофспілкового законопроекту. Це засвідчують заяви та звернення членів профспілок, які надходять практично з усіх регіонів. Лише сильна воля і консолідація навколо цього питання, допоможуть повернути процес у правове русло, підкреслив на нараді Голова ФПУ Григорій Осовий.

У країні відсутнє народовладдя – звучало у виступах керівників членських організацій ФПУ. Відсутня належна реакція на петицію, яку підписали більше  25 тис. членів профспілок про не підтримку антипрофспілкового законопроекту від Галини Третьякової та збір підписів за її відставку з посади голови профільного парламентського комітету.

Заступник Голови ФПУ Володимир Саєнко також наголосив на необхідності активних дій профспілок, які б спонукали владу прислухатись до вимог працівників, які мають гарантоване Конституцією право на об’єднання і солідарні дії на захист своїх трудових прав, гідне життя. А також акцентував увагу на необхідності участі профспілок у місцевих виборах, що мають відбутися восени поточного року для представництва інтересів найманих працівників.

ФПУ підтримала Міжнародна конфедерація  профспілок, Європейська конфедерація профспілок, національні профцентри європейських країн, галузеві – Глобальний союз Indastrial та інші у боротьбі з антипрофспілковим законом.

Учасники наради всебічно обговоривши порушене питання дійшли висновку про необхідність проведення у період з 22 по 26 червня ц.р. всеукраїнської попереджувальної акції протесту в м. Києві та регіонах.

 • Генеральний секретар Міжнародна конфедерації профспілок Шаран Барроу звернулася до Президента України Володимира Зеленського, Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з приводу порушення міжнародних трудових норм у проекті закону № 2681 (щодо окремих питань діяльності професійних спілок). «Ми закликаємо Вас, – наголошується у зверненні, – люб’язно використати ваш авторитет, щоб, спільно з керівництвом українського парламенту, припинити будь-яке подальше обговорення цього законопроекту, невідкладно звернутися за технічною консультацією та допомогою МОП для аналізу законопроекту, в той же час роблячи конкретні кроки для проведення змістовних консультацій з представницькими профспілками. Будь-яке подальше просування проекту закону № 2681 без повного і змістовного залучення профспілок, а також його невідповідність міжнародним трудовим нормам та Конституції України, підірве репутацію України як надійного міжнародного та торгового партнера.
 • Вальтер Санчес, Генеральний секретар IndustriALL,який представляє понад п’ятдесят мільйонів працівників гірничої, енергетичної та виробничої галузей країн з усього світу, в тому числі й України, звернувся до Президента України Володимира Зеленського із закликом негайно відкликати законопроект № 2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)» як такий, що порушує базові трудові права.

У Зверненні глобальних профспілок наголошується, що на їхнє переконання, цей законопроект суперечить Конституції України, основоположним конвенціям Міжнародної організації праці (МОП), зокрема Конвенції № 87 про свободу об’єднання та захист права на організацію і Конвенції № 98 про право на організацію та ведення колективних переговорів, а також положенням Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Крім того, у разі прийняття цього законопроекту існує загроза руйнування системи соціального діалогу в Україні, що лежить в основі європейської соціальної моделі.

Десятки мільйонів членів профспілок в усьому світі солідарні з українським народом, працівниками та профспілками та підтримують їх у їхній законній боротьбі за свої базові права.

Ми наполегливо закликаємо Уряд України сісти за стіл переговорів з профспілками і знайти рішення проблем, якщо вони є, шляхом справжнього конструктивного діалогу.

 • На сайті Верховної Ради України оприлюднено висновок Головного науково-експертного управління Верховної Ради (ГНЕУ) щодо законопроєкту 2681.

Фахівці управління зокрема вважають за доцільне після розгляду законопроєкту 2681 у першому читанні повернути його на доопрацювання.

 • Депутатська група “ДОВІРА” у Верховній Раді України поінформувала ФПУ про розгляд профспілкового звернення з приводу проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)», реєстраційний № 2681 від 27.12.2019.

Висловлюючи вдячність ФПУ за активну позицію у відстоюванні демократичних принципів і цінностей, а також за небайдужість профспілок до політично-суспільних подій в країні, Голова депутатської групи “ДОВІРА” Олег Кулінич поінформував Голову ФПУ Григорія Осового про те, що пропозиції профспілок взяті до відома народними депутатами України – членами депутатської групи “ДОВІРА”.

 

 1. Інформація про звернення Голови ФПУ, суспільно-важливі нормативно-правові акти, які надійшли на розгляд СПО з короткими коментарями

 

 • Голова ФПУ Григорій Осовий звернувся до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо проведення цьогорічної звітно-виборчої кампанії з проханням на найближчому засіданні Уряду за сприятливої епідеміологічної ситуації розглянути можливість послаблення протиепідеміологічних заходів щодо проведення масових заходів необхідних для забезпечення діяльності професійних спілок, а саме: проведення зборів, з’їздів, конференцій, засідань виборних органів та інших зібрань. При дотриманні профорганами санітарних норм захисту щодо проведення зазначених заходів.

         Підкресливши у Зверненні, що на таке рішення очікують й інші об’єднання громадян.

 • СПО об’єднань профспілок розглянувши черговий варіант проект Закону України «Про правовий режим майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР», який 25 лютого 2020 р. було оприлюднено для громадського обговорення на Офіційному сайті Мінекономіки, вважає вказаний законопроект неприйнятним у зв’язку з тим, що він суперечить законодавству.

Детальний та прискіпливий аналіз тексту законопроекту дозволяє дійти висновку, що він не містить положень, які регулювали б саме правові засади визначення суб’єктів права власності на зазначене майно, а просто встановлює, що таке майно є державною власністю.

 • На виконання рішення Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 03.06.2020 щодо підготовки, згідно ст. 116 ЗУ «Про Регламент ВРУ», висновку для Голови парламенту до проекту ЗУ «Про страйки  та локаути» (№2682) СПО об’єднань профспілок запропонував відобразити  низку пропозицій у висновках комітету.

А також поінформував, що свого часу експертами вже було напрацьовано комплексний проект ЗУ «Про порядок вирішення колективних трудових спорів, конфліктів», при  підготовці якого враховано міжнародний та вітчизняний досвід і  надіслав цей документ з пропозицією врахувати його положення  у роботі створеної робочої групи у підкомітеті з питань регулювання трудових відносин та зайнятості населення. При цьому повідомив, що СПО готовий долучитися до спільної роботи у цих питаннях.

 • СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення змін до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо підвищення розміру мінімальної заробітної плати до розміру фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб» (№ 3482 від 14.05.2020 р.), а також змін до статті 7 цього законопроекту щодо підвищення розмірів прожиткових мінімумів для соціальних і демографічних груп населення до фактичних розмірів» та підтримує його як такий, що сприятиме зростанню трудових доходів громадян, а також реалізації положень Генеральної угоди на 2019-2021 роки в частині встановлення мінімальної зарплати з урахуванням фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, норм національного та міжнародного законодавства, зокрема Конвенцій МОП № 117 і № 131.
 • СПО об’єднань профспілок розглянув, в межах компетенції, проект Закону України «Про амністію засуджених (щодо запобіганню поширення гострої респіраторної  хвороби COVID-19 спричиненої  коронавірусом  SARS-CoV-2)» і повідомив профільний парламентський комітет, що пропозицій до нього немає.
 • СПО об’єднань профспілок розглянув, в межах компетенції та погодив проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо Національного військового меморіального кладовища».
 • СПО об’єднань профспілок розглянув, в межах компетенції та погодив проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо збільшення розміру допомоги  на дітей, над якими  встановлено опіку чи піклування, та державного фінансування утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»(№3391) та підтримав його.
 • СПО об’єднань профспілок розглянув проект постанови КМУ «Про внесення змін до пункту 6 Порядку виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з негативними наслідками поширення на території  України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої  коронавірусом  SARS-CoV-2, у сумі  1000 грн. окремим категоріям населення» і підтримав запропоновані зміни.
 • СПО об’єднань профспілок, в межах компетенції, розглянув та погодив проекти постанов КМУ «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку використання коштів, передбачених у Державному бюджеті для надання пільгового довгострокового державного кредиту внутрішньо переміщеним особам, учасникам проведення антитерористичної операції (АТО) та/або учасникам проведення операції Об’єднаних сил (ООС) на придбання житла» і «Про внесення зміни до пункту 1 критеріїв визначення переліку посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування» .
 • А також розглянув проекти постанов КМУ «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном і визначається періодичність проведення планових заходів  державного нагляду (контролю) Мінекономіки» і «Про внесення  зміни до пункту 6 Порядку забезпечення дитини при народженні  одноразовою  натуральною допомогою «пакунок малюка» за рахунок коштів державного бюджету» та повідомив про відсутність пропозицій та зауважень до них.
 • СПО об’єднань профспілок розглянув проект наказу МОЗ «Про затвердження Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії  та здійснення заходів  із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої  коронавірусом  SARS-CoV-2, та лікування пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої  коронавірусом  SARS-CoV-2 і погодив його з зауваженнями.
 • СПО об’єднань профспілок розглянув проект наказу Адміністрації Держспецзв’язку «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок медичного забезпечення у Державній службі спецзв’язку  та захисту інформації України» і погодив його без зауважень.
 • СПО об’єднань профспілок розглянув проект розпорядження Нацкомфінпослуг «Про внесення Змін до Положення про провадження діяльності з адміністрування недержавного пенсійного фонду» і повідомив, що зауважень і пропозицій до нього немає.
 • ФПУ у рамках співпраці з фізкультурно-спортивними товариствами «Україна» і «Колос» розглянула проект Стратегії розвитку фізичної культури та спорту до 2028 року і висловила свої зауваження у листі до Міністра молоді та спорту України Вадиму Гутцайту. Зокрема, зазначивши, що необхідно включити до Стратегії, як напрям, робітничий спорт і діяльність фізкультурно-спортивних товариств.
 • Адміністрація та профком, працівники ННЦ «Інститут метрології» висловили щиру вдячність керівництву ФПУ і галузевої профспілки за сприяння і принципову позицію у вирішенні питання щодо відкриття бюджетного фінансування за програмою КПКВК.

Інститутом отримане бюджетне фінансування за 5-ть місяців 2020 року у повному обсязі. Погашено заборгованість  заробітної плати працівникам та за комунальні послуги.

 

3.Діяльність всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань

 • Шалений наступ на профспілки продовжується. Про це зазначив у своєму коментарі щодо просування парламентарями антипрофспілкового законопроекту № 2681 голова Федерації профспілок Кіровоградської області Максим Баланенко.

Коментуючи лобіювання владою зазначеного законопроекту №2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)», в якому суттєво обмежуються гарантії діяльності профспілок, він підкреслив, що профспілки розцінюють цей проект закону, як спробу поставити їх під повний контроль держави, створити умови для ослаблення автономії профспілок.

– З’явилася навіть ідея ввести в Закон норму про обов’язкове створення контрольних комісій із включенням до них осіб, які не є членами профспілки. Такі собі КРУ по контролю за використанням профспілкових внесків, – говорить М.Баланенко. – Звучить абсурдно: члени профспілки сплатили членські профвнески, а не члени профспілки перевірятимуть, куди їх витрачають».

Як повідомляється на Сторінці організації у Фейсбуці, Постановою Верховного суду від 20.05.2020 року №825/2305/18 касаційну скаргу члена Профспілки працівників АПК задоволено частково та ухвалено рішення про поновлення його на роботі.

Позов про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди направлено на новий судовий розгляд до Чернігівського окружного адміністративного суду.

 • Центральним комітетом Профспілки працівників культури України  і територіальним профспілковим активом разом з усією бібліотечною спільнотою активно опрацьовується нова редакція Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу».

У ході просування реформ Профспілка працівників культури України є безпосереднім учасником державного реформування і весь час виборює право національної української культури на гідне існування, постійно наголошуючи – в основі будь-якого реформування, перш за все, мають бути інтереси людини праці.

Саме завдяки цій принциповій позиції структурних ланок Профспілки вдалося відстояти не один десяток бібліотек, клубних установ, закладів мистецької освіти по усій Україні та не допустити порушень трудових прав працюючих.

 

 • Президія Чернівецької обласної ради профспілок від імені 111 тисяч спілчан Буковини звернулась до дев’яти народних депутатів України від Чернівецької області з фракції «Слуга народу» та ОП платформа “За життя”із закликом не підтримувати законопроект 2681, зняти його з розгляду, відправити на доопрацювання та погодження з соціальними партнерами.

У зверненні наголошується, Представники об’єднань профспілок України, президія Чернівецької обласної ради профспілок категорично не погоджуються з таким рішенням та пропонують зняти зазначений законопроект оскільки він є антиконституційним, антинародним, обмежує права профспілок, права працюючих відстоювати через профспілки свої соціально – економічні інтереси,  а також порушує низку зобов’язань, взятих Україною у процесі ратифікації Конвенцій МОП, а також міжнародних правових актів ООН та ЄС, суперечить Конституції України та чинному законодавству.

 

 • Профспілка працівників освіти і науки України звернулася до Голови Верховної Ради України та всіх фракцій політичних партій та груп у Верховній Раді України з приводу проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)», реєстраційний № 2681 від 27.12.2019, внесеного народними депутатами України Г.М. Третьяковою та іншими, який парламентським Комітетом з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендовано Верховній Раді України прийняти за основу і лише після цього створити робочу групу для його подальшої підготовки до ІІ читання.

У зверненні наголошено, що законопроект передбачає суттєве обмеження прав і гарантій діяльності профспілок, чим порушуються норми Конституції України, окремих законів України, низки ратифікованих Україною фундаментальних Конвенцій Міжнародної організації праці, Загальної декларації прав людини, Міжнародних пактів про економічні, соціальні і культурні права, та про громадянські і політичні права.

 • Про антизаконність та загрози для профспілок, людини праці та суспільства у цілому антинародного законопроекту №2681 сказав у відео коментарі розміщеному у ЮТУБІ голова Київської міської організації Профспілки працівників охорони здоров’я Сергій Кубанський.
 • Федерація профспілок Луганської області від імені 60 тисяч членів профспілок Луганщини звернулась до народних депутатів від області з проханням виступити на погоджувальній раді з пропозицією відтермінувати прийняття рішення про включення законопроекту №2681 до порядку денного і рекомендувати Комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провести додаткові погоджувальні процедури з профспілками з метою недопущення порушень Конституції, законів України та міжнародних актів, ратифікованих Україною.
 • Федерація профспілкових організацій Чернігівської області направила звернення народним депутатам від Чернігівщини з проханням відтермінувати прийняття рішення про включення для розгляду антинародного та антипрофспілкового законопроєкту №2681, а також рекомендувати Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провести додаткові погоджувальні процедури з профспілками.
 • Президія Полтавської обласної ради профспілок з обуренням сприйняла шокуючі результати розгляду проєкту Закону №2681 Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів та звернулася з вимогами до Голови Верховної Ради і народним депутатам від Полтавщини щодо зняття цього опусу з розгляду парламентом.
 • За рішенням Президії Федерації профспілок Рівненської області, яка відбулась 1 червня у форматі ZOOM-конференції, на адресу народних депутатів від Рівненщини, у Міністерство юстиції України, голові Верховної Ради України від ФПРО, її членських організацій були направлені Листи-звернення з вимогами зупинити спроби просування Комітетом з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів ВР через голосування в першому читанні у Верховній Раді проекту антипрофспілкового закону №2681.
 • Миколаївська обласна рада профспілок звернулась до народних депутатів України від Миколаївської області О.Пасічного, О.Гайду, І.Копитіна, І.Негулевського, А.Чорноморова, М.Дирдіна щодо неприпустимості прийняття дискримінаційного, знищувального для профспілок законопроекту №2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)».
 • Голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко звернувся від профспілок Черкащини до голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова, народних депутатів України щодо необхідності відтермінування розгляду парламентом законопроекту №2681 та доопрацювання його у визначеному законодавством порядку.
 • Як  спробу в черговий раз позбавити профспілки їх законних прав захисту людини праці в Україні сприйняли  члени   профкому Відкритого Акціонерного товариства ”Рівненський завод тракторних агрегатів” «ВАТ РЗТА» Профспілки працівників автомобільного та сільськогосподарського машинобудування України дії  Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, який вирішив рекомендувати проект закону №2681 щодо окремих питань діяльності професійних спілок  прийняття парламентом  в першому читанні.
 • 2 червня 2020 рокуПрезидією Київської міськпрофради схвалено Звернення до Голови ВРУ Разумкова Д.О. з вимогами відтермінувати прийняття рішення про включення законопроекту № 2681 до порядку денного Пленарного засідання Верховної Ради України, створити робочу групу з доопрацювання вказаного законопроекту, і рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провести додаткові погоджувальні процедури з профспілками з метою недопущення порушень Конституції, законів України та міжнародних актів, ратифікованих Україною.
 • Херсонська обласна міжгалузева рада профспілок від імені 80 тисяч членів профспілок Херсонщини направила звернення народним депутатам регіону з проханням виступити на Погоджувальній раді з пропозицією відтермінувати прийняття рішення про включення законопроекту № 2681 до порядку денного і рекомендувати Комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провести додаткові погоджувальні процедури з профспілками з метою недопущення порушень Конституції, законів України та міжнародних актів, ратифікованих Україною.
 • Голова Професійної спілки авіапрацівників України Михайло Козич за дорученням членів Президії та профспілкового активу підприємств, організацій цивільної авіації, гідрометеорологічної служби і закладів вищої освіти, що входять до складу Профспілки, надіслав звернення до Голови ВР України з приводу розгляду парламентарями проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)», реєстраційний № 2681.
 • Всеукраїнська профспілка працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг звернулась листом до спікера ВР Д.Разумкова з приводу проєкту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)», реєстраційний № 2681, рекомендованого Комітетом з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів для прийняття Верховною Радою України за основу.

Профспілка закликає зняти  його з розгляду, створити Робочу групу для доопрацювання законопроєкту та погодження його з соціальними партнерами.  

 • Профспілки Придніпров’я від імені 400 тис. членів профспілок вимагають від Уряду і Парламенту, народних депутатів України припинити наступ на права людини праці і відкликати законопроєкт № 2681 та припинити просування з боку Мінекономрозвитку законопроєкту № 2708 «Про працю», який на даний час  розглядається в Окружному адмінсуді м. Києва.
 • Об’єднання профспілок Харківської області від імені 400 тисяч членів профспілок Харківщини звернулося до народних депутатів свого регіону з вимогою відтермінувати прийняття рішення про включення антиконституційного, антинародного та такого, що передбачає суттєве обмеження прав і гарантій діяльності профспілок, законопроєкту № 2681 до порядку денного та рекомендувати Комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провести додаткові погоджувальні процедури з профспілками з метою недопущення порушень Конституції та законів України, низки ратифікованих Україною фундаментальних Конвенцій Міжнародної організації праці, Загальної декларації прав людини, Міжнародних пактів про економічні, соціальні і культурні права.
 • Всеукраїнська профспілка працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг підтримала Відкритий Лист Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського проти рейдерського захвату цього закладу освіти та звернулась із закликом підтримати вимоги його трудового колективу до Президента  України В.Зеленського, Голови Верховної Ради України Д.Разумкова, Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля, в.о. Міністра освіти і науки України Л.Мандзій.
 • Спілчани Харківщини зібрали кошти на придбання двадцяти двох пульсоксимерів ВМ-1000А на загальну суму понад ста тисяч гривень та передали до Харківської обласної клінічної інфекційної лікарні. Такий унікальний портативний прилад для виміру кисню в крові, здатен врятувати життя багатьом хворим. Обладнання, зі словами вдячності, прийняли виконуюча обов’язки начальника медичної частини лікарні Світлана Молокова та голова первинної профспілкової організації, лікар-інфекціонист Ірина Андрющенко.
 • Об’єднання Профспілок Львівщини звернулось до народних депутатів України від Львівської області.з проханням виступити на Погоджувальній раді з пропозицією відкласти прийняття рішення про включення проекту №2681 до порядка денного сесії Верховної Ради.
 • Знищення профспілок в Україні: законопроєкт №2681 ліквідує право працівника на захист від роботодавця і порушує Конституцію та зобов’язання України за міжнародними договорами”. 

Прес-конференція, присвячена цій «гарячій темі» відбулась 5 червня, у Прес-клубі м. Львів.

 • Звернення до народних депутатів Вінницької області прийняла Президія об’єднання профспілок Вінниччини звернувшись до них з проханням не підтримувати пропозицію Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів щодо включення законопроекту 2681 до порядку денного засідання Верховної Ради та ініціювати його відкликання для доопрацювання на засадах соціального діалогу у правовому полі Конституції, законів України та міжнародних актів, ратифікованих Україною.

 

 1. Заходи ФПУ
 • Підготовлено експертну оцінку «Актуальні питання Програми стимулювання економіки для подолання наслідків COVID-19: «Економічне відновлення» та проекту Меморандуму між Україною та МВФ».
 • Опрацьовано та підготовлено інформаційні матеріали та пропозиції до проекту рекомендацій Комітету ВРУ стосовно Звіту Рахункової палати України про результати фінансового аудиту проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», що підтримується коштами Міжнародного банку реконструкції та розвитку.
 • Опрацьовано та підготовлено висновок щодо проекту Закону України «Про внесення змін до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо підвищення розміру мінімальної заробітної плати до розміру фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб» (№ 3482 від 14.05.2020 р.).
 • Опрацьовано та надано експертний висновок до проекту Закону України «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо підвищення розмірів прожиткових мінімумів для соціальних і демографічних груп населення до фактичних розмірів» (№ 3483 від 14.05.2020).
 • Опрацьовано проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо запровадження механізму надання державних гарантій на портфельній основі та врегулювання порядку сплати податкового боргу».
 • Опрацьовано та підготовлено експертний висновок до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін пункту 6 Порядку виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у сумі 1000 гривень окремим категоріям населення».
 • Опрацьовано та підготовлено експертний висновок до проекту постанови Верховної Ради України «Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування невиконання рішень Конституційного Суду України у сфері соціального захисту громадян» (реєстр. № 3514 від 20.05.2020)»
 • Опрацьовано та підготовлено експертний висновок до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо збільшення розміру допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, та державного фінансування утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» № 3391-1 від 08.05.2020 р.)
 • Опрацьовується та готується інформація щодо Закону України № 466 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (підписаний Президентом України 21.05.2020, був прийнятий на пленарному засіданні Верховної Ради України 16.01.2020).
 • Опрацьовано та підготовлено експертні висновки до законопроектів:

– «Про внесення змін до деяких законів України (щодо відновлення справедливих соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи)» ( № 2827-1 від 14.02.2020).

– «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо відновлення пільг у зв’язку з рішенням Конституційного Суду України № 12-р/2018 від 18 грудня 2018 року та уточнення окремих положень » ( № 3222 від 16.03.2020).

– «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення розмірів академічної та соціальної стипендій» ( № 3242-1 від 08.04.2020).

– «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо забезпечення лікування постраждалих громадян та збільшення для них пільг» ( № 3239 від 20.03.2020).

– «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту та надання соціальних послуг» ( № 2587 від 12.12.2019).

– «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо медичного забезпечення постраждалих та потерпілих від Чорнобильської катастрофи» ( № 3239-1 від 08.04.2020).

–  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження максимального розміру заробітної плати (винагороди) окремих категорій осіб під час дії надзвичайної ситуації в Україні» (реєстр. № 3492 від 15.05.2020 р.) .

– “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щодо вдосконалення правового механізму підтвердження участі в антитерористичної операції учасників добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України ( № 3317).

– «Про інтерпеляцію» ( № 3499).

– «Про врегулювання питань в окремих галузях охорони здоров’я» (№ 2245);

– «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту та надання соціальних послуг» (реєстр. №2587).

 • Готуються пропозиції до переліку актуальних питань до зустрічі з Прем’єр-міністром України.
 • Підготовлено інформацію щодо зміни розміру зарплати після запровадження карантину.
 • Підготовлено інформацію щодо обсягів коштів, визначених Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», що передаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам (міжбюджетні трансферти).
 • Підготовлено матеріали на сайт «Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати та фонду оплати праці, стан виплати зарплати у квітні 2020 року».
 • Участь у вебінарі «Зарплатні акценти та зміни: ТОП-7 змін у зарплаті та кадрах, які виникли під час карантину» на сайті Finelf.Academy.
 • Участь у вебінарі: «Цифровізація сфери праці і що з цим робити законодавству».
 • Участь у вебінарі: «Гіг-економіка: трудові права та ухилення від сплати податків. Досвід України».
 • Участь у вебінарі Бюро МОП для країни Східної Європи та Центральної Азії на тему «Поширення соціального забезпечення на працівників неформальної економіки».
 • Участь у вебінарі: “Імідж професійних спілок в України сьогодні. Яким має бути бренд профспілок у світі, що змінюється?”
 • Участь у вебінарі для профспілок на тему “Припинення гендерного насильства під час пандемії”.
 • Актуалізовано інформацію профспілкової Сторони по виконанню положень Генеральної угоди на 2019-2021 роки станом на 01.06.2020, проведено та підготовлено аналіз оцінок їх виконання.
 • Опрацьовано та надано експертний висновок до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 6 Порядку забезпечення дитини при народженні одноразовою натуральною допомогою «пакунок малюка» за рахунок коштів державного бюджету» .
 • Підготовлено короткі анотації щодо позицій в яких є відставання і що профспілки пропонують для забезпечення євроінтеграційних процесів.
 • Взяли участь у засіданні тематичної групи «Забезпечення свободи мирних зібрань та об’єднань; забезпечення права на участь в управлінні державними справами та у виборах» з опрацювання пропозицій до проєкту Указу Президента України «Про внесення змін до Указу Президента України від 25 серпня 2015 року № 501/2015 «Про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини».
 • Підготовлений Додаток до проекту звернення до Президента України про застосування права вето до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації функціонування системи загальнообов’язкового державного соціального страхування» ( №2275), у разі його прийняття.
 • Опрацювання і надання висновків до проєкту Закону України «Про внесення змін до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» щодо забезпечення права на перерахунок пенсій працівникам органів прокуратури», ( №3325).
 • Проводиться опрацювання проекту Закону України «Про медіацію»(3504).
 • Підготовлено на та направлено в Кабінет Міністрів України спільний лист СПО об’єднань профспілок та СПО роботодавців з керівництвом СПО роботодавців та СПО об’єднань профспілок для обговорення найбільш актуальних питань.
 • Підготовлено позицію профспілкової Сторони НТСЕР щодо проекту Регламенту Національної тристоронньої соціально-економічної ради.
 • Підготовлено та направлено Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів матеріали до законопроекту «Про страйки та локаути» (реєстр. № 2682)
 • Опрацювання і підготовка висновків до проєкту розпорядження Нацкомфінпослуг «Про внесення Змін до Положення про провадження діяльності з адміністрування недержавного пенсійного фонду».
 • Опрацювання і підготовка висновків до проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань формування прожиткового мінімуму та створення передумов для його підвищення», (№3515.).
 • Підготовлені узагальнені пропозиції для Комітету ВРУ з питань соцполітики та захисту прав ветеранів війни щодо проєкту постанови ВРУ «Про недопущення зупинки функціонування госпіталів ветеранів війни під час впровадження другого етапу медичної реформи».
 • Опрацьовано і надано експертний висновок до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі», внесеного на розгляд Кабінету Міністрів України 3 червня 2020 року.
 • Підготовлено на засідання УК з питань національної безпеки і оборони, реінтеграції тимчасово окупованих територій та соціальної політики розглянути проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю».
 • Опрацьовано проект постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном і визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства”
 • Опрацьовано і підготовлено експертний висновок до надісланого Мінсоцполітики проекту наказу Міністерства соціальної політики України «Про визнання таким, що втратив чинність наказу Міністерства соціальної політики України від 19 липня 2010 року №195».
 • Розглянуто проект наказу „Про затвердження Державного стандарту соціальної послуги соціально-психологічної реабілітації осіб із залежністю від наркотичних засобів чи психотропних речовин”.
 • Опрацьовано інформацію для розміщення на офіційному сайті ФПУ «Про основні показники зі сплати єдиного соціального внеску за Іквартал 2020 р».
 • Взято участь у судовому засіданні Окружного адмінсуду м. Києва щодо справи № 640/7675/20 від 15.04.2020 в інтересах ФПУ, як третьої сторони, стосовно розгляду позовної заяви від Асоціації незалежних експертів України «Укрексперт» про визнання протиправними дій КМУ, визнання протиправною та не чинною Постанову КМУ від 03.03.2020 № 207.
 • Опрацьовано проєкт наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та лікування пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
 • Опрацьовано проєкт наказу Міністерства охорони здоров’я “Про внесення змін до наказу МОЗ від 21.07.2016 № 667″.
 • Опрацьовано проєкт наказу Міністерства охорони здоров’я “Про внесення змін до наказу МОЗ від  08.2005 № 385”.
 • Опрацьовано проєкт наказу Міністерства соціальної політики «Про затвердження Змін до Державного стандарту догляду вдома».
 • Опрацьовано проектні матеріали для розгляду УК з питань цифрової трансформації, розвитку громад і територій, освіти, науки та інновацій, охорони здоров’я, економічної, фінансової і правової політики, правоохоронної діяльності, паливно-енергетичного комплексу та інфраструктури.
 • У рамках робочої групи з розроблення Порядку кваліфікаційної атестації та присвоєння кваліфікації здобувачам професійної (професійно-технічної) освіти опрацювати та надати пропозиції до відповідного Порядку.
 • Підготовлено інформацію на сайт ФПУ щодо участі представників профспілок у засіданні журі фінального туру ІХ Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка “Охорона праці очима дітей – 2020” .
 • Опрацьовано та направлено МОЗ листа з погодженням щодо проєкту наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про внесення змін до Положення про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства охорони здоров’я України – Подяку Міністерства охорони здоров’я України та Почесну грамоту Міністерства охорони здоров’я України».
 • Опрацьовано і направлено для узагальнення висновок «без зауважень» щодо проєкту постанови КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 травня 2018 р. № 417» («Деякі питання реалізації права осіб на першочергове зарахування до закладів вищої медичної і педагогічної освіти за державним (регіональним) замовленням»).
 • Доопрацювання пропозицій до законопроєкту щодо проведення гендерних аудитів (підготовленого на виконання п. 3.56 Генеральної угоди) за результатами відеоконференції з обговорення представниками Сторін.
 • Підготовлено проєкт Плану дій Федерації профспілок України, її членських організацій щодо протидії проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок) (№ 2681).
 • Підготовлено хронологічну інформаційну довідку щодо підготовки законопроєкту про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок) № 2681 та дій ФПУ щодо недопущення його розгляду.
 • Підготовка проєкту постанови Президії ФПУ про проведення профспілкових акцій з метою недопущення прийняття законопроєкту № 2681.
 • Участь у засіданні Статутної комісії ФПУ.Опрацювання матеріалів.
 • Підготовка матеріалів до засідання Президії ФПУ 18 червня 2020 року.
 • Підготовлено лист Міністерству молоді та спорту України щодо зауважень до Стратегії розвитку фізичної культури та спорту до 2028 року.
 • Підготовлено та направлено на погодження проєкт постанови Президії ФПУ про внесення змін до Положення про Молодіжну раду ФПУ.
 • Доопрацювано листівку «Знай свої трудові права і вмій їх захищати» і направлено до друку.
 • Підготовлено заперечення на проект Закону України «Про правовий режим майна загальносоюзних громадських організацій», наданий Мінекономрозвитку на обговорення (25.02.2020 на сайті Мінекономрозвитку).
 • Опрацювано новий Порядок передачі державного та комунального майна в оренду.
 • У період 1-5 червня правовими інспекторами праці, що працюють в департаменті правового захисту апарату ФПУ, за телефонами «Профспілкової гарячої лінії» надано 19 консультацій членам профспілок, профспілковим організаціям і громадянам.

Дзвінки надходили з Миколаївської, Вінницької областей; міст Києва, Вінниці, Житомира, Ужгорода, Полтави, Харкова.

За консультаціями зверталися члени Профспілки працівників культури України, Профспілки працівників освіти і науки України, Профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості України.

 

 • Прес-центром на Офіційному веб-порталі ФПУ підготовлено і розміщено спеціальні матеріали з приводу РІШЕННЯ КОМІТЕТУ ВР З ПИТАНЬ СОЦПОЛІТИКИ ЩОДО ЗАКОНОПРОЕКТУ №2681

·     «Електронні трудові книжки – нова форма  формалізації трудових відносин» – Коментар Голови ФПУ.

 • Проведено разом з Департаментом правового захисту Інтернет-конференцію на Офіційному веб-порталі ФПУ з нагоди 70-ої річниці  відзначення  «Міжнародного дня захисту дітей» на тему: «Захист прав та інтересів дітей в умовах карантину»
 • На Офіційному веб-порталі ФПУ розміщено 87 інформаційних повідомлень у т.ч. членських організацій – 24 (Вінницька, Львівська, Рівненська, Полтавська, Чернігівська, Луганська, Чернівецька, Черкаська, Миколаївська, Київська харківська, Херсонська, Дніпропетровська профорганізації).

Всеукраїнські профспілки: освіти, медиків, авіаційних працівників і торгівлі.

 • Профтелеграф – 5 випусків.
 • На сторінці ФПУ у Facebook  було розміщено 74 матеріали,в яких основні акценти зроблено щодо антипрофспілкового закону №2681, впливі карантину на стан економіки України, працівників  малого і середнього бізнесу, захисті лікарів, боротьбі проти скорочення фінансування медиків, підготовці до санаторно-курортного сезону, захисті законних прав та інтересів працівників та профспілок.  Серед розміщених матеріалів – 12 відео, 7 прямих ефірів,  65 матеріалів стосувалися профспілкової теми.
 • Проведено пряму трансляцію прес-конференції        “Ні   – антипрофспілковому законопроекту” зі Львова.
 • Було запроваджено нові рубрики: “Профспілки і світ – освіта”, “Консультують фахівці ФПУ”, “Збитки від карантину”,
 • На постійній основі проводиться розсилка Моніторингу Інтернет-видань.
 • Забезпеченопроведенняу режимі відеоконференції:
  – засідання Статутної комісії ФПУ;
  -наради з керівниками всеукраїнських галузевих профспілок та територіальних профоб’єднань;

– наради з головними лікарями профспілкових  санаторіїв.

 

 • Продовжується робота над перекладами з англійської мови офіційних та методичних матеріалів, які на досвіді європейських країн показують як розвивається пандемія, і що потрібно робити, щоб захистити працівників на їх робочих місцях. Якою є роль профспілкових організацій в процесі організації безпечного виробничого процесу та належних санітарно-епідеміологічних умов на виробництвах і в організаціях.
 • Організаційна робота щодо проведення вебінарів у рамках проекту «Цифрова мережа Дунаю»
 • Перекладено на українську звернення Глобального союзу IndustriALL до Президента України стосовно законопроекту № 2681.
 • Переклад на англійську статті з сайту ФПУ «Шокуюче рішення комітету ВР з питань соцполітики щодо законопроекту №2681»
 • Підготовлено міжнародну частину Хронології дій ФПУ щодо недопущення розгляду законопроекту № 2681
 • Підготовка червневої онлайн зустрічі з глобальними профспілками.
 • Переклад на українську звернення МКП до Президента України стосовно порушення міжнародних трудових норм у проекті закону № 2681.