Новини

ФЕДЕРАЦІЯ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ ПРЕС-ЦЕНТР

О Г ЛЯ Д
діяльності СПО, ФПУ, всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань 21-22 квітня 2020 року

I. Інформація про звернення Голови ФПУ, суспільно-важливі нормативно-правові акти, які надійшли на розгляд СПО з короткими коментарями

● Голова ФПУ Григорій Осовий звернувся до Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів з листом в якому поінформував, що СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення змін до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги щодо підвищення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду» та погодив його.
● А також враховуючи створення при профільному Комітеті ВРУ робочої групи з підготовки законопроекту щодо обмеження максимального розміру заробітної плати в публічному секторі економіки, Голова ФПУ надіслав голові і членам Комітету для використанні в роботі підготовлену профспілковими фахівцями Інформаційно-аналітичну записку щодо встановлення обґрунтованого рівня оплати праці народних депутатів, посадовців вищого рівня, керівників та членів наглядових рад суб’єктів господарювання державної та комунальної форми власності.
● Голова ФПУ Григорій Осовий звернувся до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з приводу проекту Закону України «Про медіацію» і повідомив, що СПО об’єднань профспілок підтримуючи в цілому зазначений законопроект, яким пропонується закріплення на законодавчому рівні можливості проведення процедури медіації, яка полягатиме у добровільному позасудовому врегулюванні конфлікту (спору) шляхом переговорів між його сторонами, за допомогою медіатора, зауважує, що він потребує суттєвого доопрацювання та приведення до норм міжнародного права.
● СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення розмірів академічної та соціальної стипендій» (№3242), поданий народним депутатом Тимошенко Ю.В. та іншими депутатами і повідомив, що підтримує його прийняття. Разом з тим додавши лист Профспілки працівників освіти і науки України.
● СПО об’єднань профспілок розглянув проект постанови Уряду «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми» з урахуванням пропозицій, які продовжують надходити, зокрема від Всеукраїнської профспілки виробничників та підприємців України і надіслав їх Секретаріату КМУ та Міністерству соцполітики з проханням розглянути їх та врахувати.
● Також СПО об’єднань профспілок звернув увагу Секретаріату КМУ та Міністерству соцполітики, що проєкт постанови КМУ «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» не надходив на погодження, хоча він потребує суттєвого доопрацювання. Враховуючи, що проектом запроваджується державне регулювання цін лише на окремі групи товарів і лише на термін карантину, при цьому одночасно суттєво звужується перелік таких товарів. СПО повідомив, що проєкт у такому вигляді не може бути підтриманим профспілками.
● СПО об’єднань профспілок повторно розглянув проект постанови Уряду «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», а також проект постанови КМУ «Про внесення зміни до пункту 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих центрах «Артек», «Молода гвардія» та повідомив Мінсоцполітики, що зауваження та пропозиції до них відсутні.
● Також СПО об’єднань профспілок повторно розглянув проект постанови Уряду «Про внесення змін до постанови КМУ від 26 травня 2004р., №687» щодо змін до Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» і повідомив Міекономіки, що не погоджує зазначений проект акту як такий , що потребує суттєвого доопрацювання. Надіславши відповідні обґрунтування, висновки і пропозиції.
● Ще один проект постанови Уряду «Про організацію надання соціальних послуг» СПО об’єднань профспілок розглянув повторно та поінформував Мінсоцполітики про висновки Профспілки працівників соціальної сфери України, запропонувавши доопрацювати документ з урахуванням пропозицій і зауважень, викладених у листі Профспілки.
● Відбулось позачергове засідання правління Фонду соціального страхування України, на якому розглянуті питання: про обрання голови правління Фонду, внесення змін до складу постійних комісій правління Фонду, про внесення змін до Регламенту роботи правління Фонду, про створення тимчасової комісії Фонду соціального страхування України.
Головою правління Фонду обрано Євгена Котика (перший заступник Міністра соціальної політики України) та внесено зміни до персонального складу постійних комісій правління Фонду.
Внесено зміни до Регламенту роботи правління Фонду соціального страхування, яким передбачено, що як виняток, у період карантину чи введення надзвичайної ситуації, пов’язаних із проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби, голова правління може скликати екстрені засідання правління Фонду у режимі реального часу (онлайн) за один робочий день до його проведення.
Також правлінням Фонду створено тимчасову комісію з числа членів правління Фонду з метою вивчення питання щодо дотримання директором виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Думою О.О. законодавства України про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування за минулий період, та до 15 травня ц.р. підготувати відповідну інформацію для розгляду на засіданні правління Фонду. На період роботи Тимчасової комісії Думу О.О. відсторонено від виконання обов’язків директора виконавчої дирекції.

2.Діяльність всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань

● Рівненська обласна організація профспілки працівників охорони здоров’я в числі перших оголосила збір коштів на боротьбу з коронавірусом. З бюджету профспілки виділено 302,6 тис грн на ці цілі. На матеріальну допомогу лікарям, які безпосередньо опікуються хворими профспілка надала 31 тис.грн. В цю суму увійшли і 7 тис.грн. одноденного заробітку працівників апарату ОК профспілки. Зібрані і виділені кошти направлені на придбання засобів захисту від інфекції, а також на лікування медпрацівників, які були інфіковані при виконанні службових обов’язків. Не забули і про страхування медпрацівників, які обслуговують хворих, працюють вахтовим методом.
Організаційні ланки профспілки також в числі активних учасників надання допомоги медпрацівникам. Так Березнівська района організація профспілки (голова Ірина Юзва) на засоби захисту витратила 20 тис. грн. 90 працівників застраховано на 40 тис.грн. Такі ж суми благодійної допомоги виділила зі свого бюджету профспілка Острозької ЦРЛ.
Профком Дубенської міської лікарні, де проходять курс лікування 5 інфікованих COVID-19, придбав 200 медичних респіраторів на суму 15 тис.грн. та виділив 5тис. грн. на матеріальну допомогу працівникам, які лікують і обслуговують хворих. Закуплені також маски на суму 3 тис. гривень.
Про тих, хто постійно знаходиться в зоні ризику, обслуговуючи і лікуючи хворих на коронавірус потурбувались профкомівці Рівненської ЦМЛ (голова Анатолій Приварський). Їм надано матеріальної допомоги на суму 9,5 тис.грн. На 15 тис.грн. закуплені продукти харчування для працюючих вахтовим методом. На 3 тис. грн. придбані засоби захисту.
Практично всі профкоми і районні організації беруть участь у благодійних акціях порятунку від підступної інфекції. Збір коштів продовжується.
● Профспілкова організація Спеціалізованої медико-санітарної частини (СМСЧ) міста Нетішина, в числі інших медзакладів міст-супутників АЕС, отримає 150 тисяч гривень допомоги з резервного «Фонду Солідарності» Атомпрофспілки.
Крім фінансової допомоги, голова первинної профспілкової організації Хмельницької АЕС Михайло Гук здійснив передачу низки важливих для життєдіяльності Нетішинської СМСЧ засобів захисту та медичних препаратів. Серед них респіратори, захисні комбінезони і маски, експрес-тести, маски-щити та захисні окуляри закритого типу з непрямою вентиляцією.
Начальник СМСЧ м. Нетішин Василь Пословський зазначив, що допомога надзвичайно своєчасна і свідчить про тісні контакти медиків та профспілок енергокомпанії.
● Рівненська обласна організація Профспілки працівників культури України зібрала і направла в лікувальні установи області 53550 гривень профспілкових коштів.
Першими організувалися і зібрали кошти від свого одноденного заробітку працівники культури Гощанського району, які переказали на рахунок районної лікарні 23 тис.грн. На звернення президії обласної організації профспілки працівників культури своєчасно відгукнулись районні і первинні організації профспілки Володимирецького, Рокитнівського, Сарненського, Дубровицького, Зарічненського, Березнівського, Рівненського, Дубенського районів. Вагомий внесок, а це 9500 гривень, спрямувала на боротьбу з коронавірусом первинка Рівненського музичного училища РДГУ, її підтримали викладачі і працівники дитячої музичної школи № 1 м. Рівне, обласного краєзнавчого музею, обласної бібліотеки для молоді та ін.

3. Заходи ФПУ

• Опрацьовано матеріали на засідання КМУ (п. 4.1; 4.9; 4.10; 4.11; 4.12) та підготовлено експертні висновки щодо:
– проекту постанови КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15»;
– проекту постанови КМУ «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми».
• Опрацьовано та направлено експертний висновок Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів щодо проекту Закону України «Про внесення змін до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» щодо підвищення розміру компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду» (реєстр. № 3244-1 від 08.04.2020).
• Опрацьовано та направлено експертний висновок Мінсоцполітики щодо проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».
• Підготовлено проект листа Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів щодо направлення Інформаційно-аналітичної записки щодо встановлення обґрунтованого рівня оплати праці народних депутатів, посадовців вищого рівня, керівників та членів наглядових рад суб’єктів господарювання державної та комунальної форми власності..
• Актуалізовано аналіз прийнятого ВРУ 13.04.2020 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (закон № 553-IX від 14.04.2020), розміщено на сайті ФПУ.
• Проводиться робота над підготовкою інформації щодо антикризових заходів Уряду України та інших країн в умовах запровадження карантину. В межах компетенції департаменту готуються пропозиції щодо додаткових заходів із захисту працівників та населення в умовах карантину.
• Здійснюється актуалізація макету інфографіки на тему «Карантинні нововведення для працівників та населення».
• Опрацьовано та підготовлено експертний висновок до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про організацію надання соціальних послуг»
• Готується інформація щодо стану виконання Рішень Ради ФПУ за період від VII З’їзду ФПУ (2016-2020).
• Підготовлено матеріали на сайт «Питання встановлення справедливих співвідношень в оплаті праці топ-менеджменту країни та найманих працівників залишається на порядку денному профспілок».
● Надано консультативну допомогу членським організаціям ФПУ, членам профспілок (у телефонному режимі) з питань щодо застосування чинного законодавства у сфері пенсійного забезпечення.
● Для розміщення на офіційному сайті ФПУ підготовлено та надано інформацію про позачергове засідання правління Фонду соціального страхування України.
● Проводився моніторинг офіційних веб-сайтів Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади щодо проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері соціального страхування і пенсійного забезпечення.

● Розроблено проект Плану участі представників ФПУ та її членських організацій у заходах в рамках Проекту ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні 2020-2022 роки»

● Підготовлено пропозиції до листа Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 17.03.2020 №703-02-1 щодо переліку заходів з профілактики страхових випадків на 2020 рік.

● Підготовлено відповідь на лист Держпраці щодо надання кандидатур для участі в дистанційному опрацюванні проєктів Положення про функціонування системи державного управління безпекою і гігієною праці і забезпечення контролю її реалізації та Типового положення про систему управління безпекою і гігієною праці.

● Підготовлено відповідь на лист Держпраці щодо надання кандидатур до складу робочої групи з дистанційного опрацювання проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики проведення роботодавцем заходів з безпеки та гігієни праці на основі ризикоорієнтованого підходу».

• Прес-центром 20-22 квітня на Офіційному веб-порталі ФПУ підготовлено і розміщено 16 інформаційних повідомлень у т.ч. членських організацій – 3 .
• На сторінці ФПУ у Facebook щоденно з 18 – 22 квітня було розміщено 67 матеріалів на профспілкову тематику, питанням пандемії та участі у боротьбі з нею галузевих профспілкових організацій, територіальних профоб’єднань.
• На постійній основі проводиться розсилка Моніторингу Інтернет-видань.
• Для щоденного інформування ЗМІ, членських організацій використовується система «Профтелеграф». Випуски-2.
• Продовжується робота над перекладами з англійської мови офіційних та методичних матеріалів, які на досвіді європейських країн показують як розвивається пандемія, і що потрібно робити, щоб захистити працівників на їх робочих місцях. Якою є роль профспілкових організацій в процесі організації безпечного виробничого процесу та належних санітарно-епідеміологічних умов на виробництвах і в організаціях.
● Опрацьовано прогнози міжнародних організацій щодо ймовірних втрат, які понесе економіка і українці на фоні співставлень з іншими країнами.
● А також Рекомендації МОП, МКП, глобальних профспілок та ЄКП що мають робити уряди, бізнес і як діяти самим профспілкам в цих умовах.
● Опрацьовано зауваження юридичного департаменту МКП до Подання щодо порушення Урядом України Конвенції 95. Подання надіслано КВПУ до опрацювання зауважень до їх частини Подання внесення відповідних правок.